Home Ekonomi Ağbal: “Döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız”

Ağbal: “Döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız”

Ağbal: “Döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız”

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ekonomistlerle bir araya geldiği toplantıda, “Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız” açıklamasında bulundu.
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal iletişim stratejisinin bir parçası olarak yürütülen yatırımcı toplantıları çerçevesinde, bugün ekonomistlerle düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı. Ağbal, burada yaptığı konuşmada Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamanın en önemli ve vazgeçilmez görevleri olduğunu belirterek, atılan ve atılacak adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevesini kararlılıkla uygulamaya devam edileceğini bildirdi.
Ağbal şu mesajları verdi:
“Sıkı para politikası ve finansal koşullardaki sıkılaşma, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacaktır.
Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır.
Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir.
2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız.
Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız.
Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.”
-İHA-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.