Home Genel Bahçeşehir Koleji öğrencilerinden TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda büyük başarı

Bahçeşehir Koleji öğrencilerinden TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda büyük başarı

Bahçeşehir Koleji öğrencilerinden TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda büyük başarı

28. TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınav sonuçları açıklandı. Bahçeşehir Koleji öğrencileri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Bilim Olimpiyatı’ndan madalyalar ile döndü. 18 öğrenci toplamda 5 altın, 6 gümüş, 7 bronz madalya almaya hak kazandı. Bir öğrenci ise TÜBİTAK Kış Kampı’na davet edildi.
Ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak üzere düzenlenen 28. TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatlarının sonuçları açıklandı. Olimpiyata katılan Bahçeşehir Koleji’nden 18 öğrenci toplamda 5 altın, 6 gümüş, 7 bronz madalya almaya hak kazanırken bir öğrenci ise TÜBİTAK Kış Kampı’na davet edildi.

Bilim olimpiyatları için yoğun hazırlık yapılıyor
Bilim Olimpiyatları hazırlık aşamalarında, Millî Eğitim Bakanlığı Lise Öğretim Programlarından farklı ve üst düzey beceriler kazandıran programlar uygulanıyor. Bahçeşehir Kolejinin Fen ve Teknoloji, Anadolu ve Fen Liselerinde öğrenciler, öğretim programı gereği haftalık olarak yapılan derslerin dışında ekstra 15 saatlik bir çalışma ve dört saatlik periyotlarda uygulanan sınavlarla, Fizik ve Bilgisayar Olimpiyatlarına hazırlanıyorlar.

Olimpiyat başarıları öğrencilere avantaj sağlıyor
Fizik ve Bilgisayar olimpiyatlarına katılan öğrenciler, hazırlık aşamasında fizik ve matematik derslerinin MEB öğretim programlarını çalışmaya başladıkları yıl tamamlayarak, henüz 12. sınıfa gelmeden Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın Fizik ve Matematik derslerindeki çalışmalarını bitiriyorlar.
Öğrenciler, olimpiyatlarda derece aldıklarında, sınavsız olarak alanlarına yönelik istedikleri bölümlere kontenjan sorunu yaşamadan ÖSYM tarafından yerleştirilme ya da ek puan alıp merkezi yerleştirmeye dahil olarak indirimli ve burslu programlara yerleştirilme olanağına sahip olabiliyorlar. Olimpiyatlarda derece alan öğrenciler ayrıca yurt dışı üniversitelerden burslu kabul de alabiliyorlar.
Ortaokul düzeyinde düzenlenen Bilim Olimpiyatları ise öğrencilerin matematik ve bilgisayar alanlarındaki ilgilerini artırıyor ve ulusal olimpiyatlara hazırlanmalarını ve yarışmalara katılmalarını sağlıyor. Ayrıca bilim olimpiyatlarına katılmak ve bu kapsamda yapılan tüm çalışmalar, akademik kazanımların yanı sıra çalışma disiplininin ve sorun çözme becerilerinin gelişmesine en yüksek seviyede katkı sağlıyor.
Bahçeşehir Koleji lise öğrencilerinin yarıştıkları branşlar ve aldıkları ödüller ise şöyle:
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nden;
Alper Tezcan, Fizik dalında Altın Madalya
Yaman Bora Otuzbir, Fizik dalında Altın Madalya
Eser İlke Genç, Fizik dalında Gümüş Madalya
Kaan Dere, Fizik dalında Gümüş Madalya
Emir Akdağ, Fizik dalında Gümüş Madalya
Tolga Avkan, Fizik dalında Gümüş Madalya
Mehmet Anıl İşkesen, Fizik dalında Bronz Madalya
Beyza Nur Özaytekin, Fizik dalında Bronz Madalya
Ege Kabasakaloğlu, Bilgisayar dalında Altın Madalya
Ahmet Atilla Ak, Bilgisayar dalında Gümüş Madalya
Fatih Solak, Bilgisayar dalında Bronz Madalya
Mustafa Anıl Özkurt, Bilgisayar dalında Bronz Madalya
Ulusal TÜBİTAK Ortaokul Matematik Olimpiyatları’nda ortaokul öğrencisi Kerem Berru Koç Bronz Madalya
Ankara 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi’nden
İrem Gülce Yazgan, Matematik Dalında Altın Madalya
İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi’nden;
Olcay Oransoy Bilgisayar dalında Altın Madalya
Elif Deniz Kantar Bilgisayar Dalında Bronz Madalya
TÜBİTAK Ulusal Ortaokul Bilgisayar Olimpiyatı’nda Emir Recep Kuzu Gümüş Madalya, Can Sezgin Bronz Madalya almaya hak kazandı.
İlhan Arda Al ise ortaokul kış kampına davet edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.