Balparmak, Arıcılık Akademisi ile Arıcılık Mesleğinin Geleceği İçin Muğlalı Arıcıları Eğitiyor

Balparmak, Arıcılık Akademisi ile Arıcılık Mesleğinin Geleceği İçin Muğlalı Arıcıları Eğitiyor

Balparmak, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Karabörtlen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliğiyle hayata geçirilen “Sürdürülebilir Arıcılık, Katma Değerli ve Verimli Üretim Protokolü” çerçevesinde bal ve arı ürünlerinin kovandan sofraya tüm süreçlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için Muğlalı arıcılara Arıcılık Akademisi’nde eğitim veriyor.

40 yıllık uzmanlığı ile gıda güvenliğine uygun, sağlıklı ve kaliteli bal ve arı ürünleri sofralara taşıyan Balparmak, Muğla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen “Sürdürülebilir Arıcılık, Katma Değerli ve Verimli Üretim Protokolü”nü çerçevesinde, Arıcılık Akademisi çatısı altında Muğlalı arıcılara eğitim veriyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Balparmak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Karabörtlen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında gerçekleşen dörtlü protokol kapsamında; doğal bal üretimi başta olmak üzere polen, propolis, arı sütü gibi arı ürünlerinin kovandan sofraya tüm süreçlerde üretiminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, teknik arıcılık uygulamalarıyla sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretimin devam ettirilmesi, katkısız ve kalıntısız üretim yapılması, Muğla Çam Balı’nın tanınırlığının arttırılması hedefiyle gerçekleştirilen eğitimlere Ocak ayı itibarıyla başladı.

İlk etapta 25 Muğlalı arıcının katıldığı eğitimlerde, temel petekkullanımının arıcılıktaki öneminden, arı hastalıklarıyla mücadeleye kaliteli ve verimli çam balı üretiminden, propolis, arı sütü,polen üretimine kadar birçok farklı konu ele alınıyor. 2 + 1 yıl şeklinde planlanan Arıcılık Akademisi eğitimleri, 8 kişilik sınıflarda yüz yüze ve uygulamalı olarak gerçekleşiyor. Arıcıların eşlerinin de katılımının sağlandığı eğitimlerde, arıcı ailelerinde de farkındalık yaratılarak kadınların ve gençlerinde arıcılık mesleğinde yer almalarının sağlanması böylelikle sürdürülebilir arıcılık ve yerel kalkınmaya destek olunması amaçlanıyor.

Protokol kapsamında öncelikle Karabörtlen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mensubu arıcılara yönelik eğitimlerle onları teknik arıcılık konusunda geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Balparmak Genel Müdürü Onur Özyurt, şunları söyledi: “Balparmak Arıcılık Akademisi’nde arıcılarımızı , verimli üretim yapabilmeleri, mevcut bilgilerini güncellemeleri, sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretimi devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgilerle donatacağız. Ayrıca arıcıların çalışmalarını birebir takip ederek, konaklama yerlerine giderek onlara destek olacağız. Bu iş birliğiyle Muğla ve ilçelerinde daha çok arıcıya ulaşarak yerel kalkınmaya ve arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.