Basın Bülteni: Prof. Uğur Derman Anlatıyor: Hattatların Pîri Şeyh Hamdullah

Prof. Uğur Derman Anlatıyor:

Hattatların Pîri Şeyh Hamdullah

Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) devam eden Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah sergisi kapsamında “Hattatların Pîri: Şeyh Hamdullah” konulu bir çevrimiçi konuşma düzenlenecek.

18 Şubat Perşembe günü 16.00-17.00 saatleri arasındaki konuşmayı, Osmanlı hat sanatının yaşayan en önemli isimlerinden ve usta bir hattat olmanın yanı sıra sayısız araştırma, kitap ve konferansı bulunan Prof. Uğur Derman gerçekleştirecek.

“Hattatların pîri”, “hattatların kutbu”, “hattatların kıblesi” unvanlarıyla bilinen ve Osmanlı hat ekolünün kurucusu kabul edilen Şeyh Hamdullah’ın (1429-1520) dünyasına ışık tutacak etkinliğe katılmak isteyenler SSM web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilir.

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda Şeyh Hamdullah ve çağdaşlarının, Şeyh yolundan giden hattatların ve 16. yüzyılın usta müzehhiplerinin elinden çıkmış nadir eserleri koruyan SSM’in hayata geçirdiği ve 31 Mart’a kadar ziyaret edilebilen Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah sergisi, 15. yüzyılın ikinci yarısı ve 16. yüzyılın ilk yarısında üretilmiş nadir el yazması kitaplar, Kuran-ı Kerim nüshaları, kıtalar ve albümlerden oluşuyor. SSM koleksiyonunun yanı sıra, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı Ekrem Hakkı Ayverdi Koleksiyonu’ndan eserlerin de yer aldığı sergide, Topkapı Sarayı Müzesi, Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Dallas Museum of Art ve Hannover Kestner Museum’dan sanatçıya ait eserler, dijital bir yerleştirme ile sanatseverlerle buluşuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.