LÜLEBURGAZ’DA MEŞALELER, DAVULLAR, ZURNALAR EŞLİĞİNDE TİS ANLAŞMASI!            Lüleburgaz’da coşkulu TİS töreni!

“İşçiler başkanı meşalelerle karşıladı”

Lüleburgaz Belediyesi ile DİSK Genel İş arasında anlaşmayla sonuçlanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, “Ben yıllardır olduğu gibi bundan sonra da Lüleburgaz Belediyesi’nin sizlerin emeğinin hakkını alın teriniz kurumadan ödeyeceğinin sözünü veriyorum” dedi. Öte yandan Başkan Gerenli ve DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan alana giriş yaparken işçiler tarafından meşale ve davullar eşliğinde karşılandı. Başkan Gerenli anlaşma sonrası işçilerle Roman havası oynadı.

Lüleburgaz Belediyesi ile DİSK Genel İş arasında anlaşmayla sonuçlanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için gerçekleştirilen imza töreni büyük bir coşkuya sahne oldu. Lüleburgaz Belediye Başkanı ve DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, beraberindekilerle birlikte işçiler tarafından davul, zurna ve meşalelerle karşılandı. İmza törenine Başkan Gerenli, Belediye Başkan Yardımcıları Leyla Güncer, Gökhan Kaya Atay, DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Eğitim Daire Başkanı Mehmet Salih Doğrul, Araştırma Daire Başkanı Nevzat Karataş, Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Lüleburgaz Belediye Meclis Üyeleri, daire müdürleri ve işçiler katıldı.

“Demokrasi ve fırsat eşitliği vurgusu”

İmza töreninde konuşan Başkan Gerenli, Lüleburgaz Belediyesi’nin demokrasi ve fırsat eşitliğine önem veren sosyal demokrat bir belediye olduğunu hatırlatarak, “Biz insan haklarından demokrasiden, fırsat eşitliğinden, özgürlüklerden, akıl ve beden gücüyle çalışmanın, emeğin en yüce değer olduğundan ve bunun karşılığının en iyi şekilde verilmesinden yana sosyal demokrat bir belediyeyiz. Ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar, işsizliğin tırmandığı ve maalesef önümüzü görmekte çok zorlandığımız bu dönemde elimizden gelenin en iyisini yaparak sizlerin de huzur içinde yaşayabileceği şekilde bir TİS imzaladık” diye konuştu.

“Pastayı büyüteceğiz”

Anlaşmanın bununla sınırlı kalmayacağını söyleyen Başkan Gerenli, işçilerin daha iyisini alması için mücadele edeceğinin sözünü verdi. Başkan Gerenli, “Bu burada bitmeyecek. Üreten, ekonomisi hızla büyüyen ve hakça bölüşen bir Türkiye için hep beraber mücadele etmeye devam edeceğiz. Ben yıllardır olduğu gibi bundan sonra da Lüleburgaz Belediyesi’nin sizlerin emeğinin hakkını alın teriniz kurumadan ödeyeceğinin sözünü veriyorum. Bununla birlikte pastayı büyütüp sizlerin daha iyisini alması için daha fazla çalışacağımıza söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

Asıl teşekkür işçilere

Başkan Gerenli konuşmasının sonunda asıl teşekkürü Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş. çalışanlarının hak ettiğini söyleyerek şöyle devam etti; “O gece de söylemiştim ama bugün en sona sakladım. Asıl teşekkürü sizlere ediyorum. Gece gündüz yaz kış soğuk yağmur çamur ayaz demeden Lüleburgaz için mücadele ediyorsunuz. Lüleburgaz’ın kahrını çekiyorsunuz. Daha iyisine layıksınız. En iyisine layıksınız. Bu süreçte sendikal hakkınız olan hak arama mücadelesi tam da bize yakışır şekilde demokrasi ve hoşgörünün egemen kültür olduğu çağdaş Cumhuriyet kenti Lüleburgaz’a yakışır şekilde demokratik yöntemlerle yürütüldü. Bu konuda sizleri kutluyorum. İyi ki sizlerle beraber çalışıyorum.”

“Günübirlik değerlendirme yapmacağız”

DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da, Türkiye’nin zor zamanlardan geçtiğini söyleyerek, “Her şey birbirine bağlı. Bu ülkede bir salgın yaşanıyor ancak bu salgın var olan krizlerin, açlığın, yoksulluğun üzerine geldiğini asla unutmayacağız. Zaten ülkede var olan ekonomik krizin üzerine geldiğini asla unutmayacağız. Biz emek üretiyoruz ama günübirlik değerlendirmeyi asla yapmayacağız. Ülkenin genelini değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Hizmet üreten belediyede çalışıyoruz”

Yaşanan tüm olumsuzluklar içerisinde Lüleburgaz Belediyesi’nin hizmet üreten bir belediye olduğunu söyleyen Çalışkan, “Siyasi krizlerin, adaletin hukukun olmadığını, demokrasinin en temel değerlerinin yerle bir edildiği bir ülkede yaşadığımızı unutmayacağız. Bu gerçeklik içerisinde hizmet üreten bir iş yerinde, bir belediyede çalışıyoruz. Ve ortak hizmet üretiyoruz. Bu sürdürülmesi gereken hizmetin bütün sorumluluğu Murat Gerenli’nin omuzlarındadır. Tabi ki bizim de bu hizmeti yürütecek, mecalimizin olacağı bir ücret talebi olacak. Hem hizmet yürüyecek, hem de biz insanca yaşayabileceğiz. Bu ortak paydada buluşabileceğiz. Belediye de bizim belediyenin hizmeti de bizim, alın teri de bizim ancak ortak çatı altında birlikteyiz” dedi.

Başkandan Roman havası

Konuşmaların ardından Başkan Gerenli, Remzi Çalışkan ile birlikte sendika pastasını kesti. Daha sonra Başkan Gerenli ve sendika üyeleri halay çekti. Coşku ise Başkan Gerenli’nin Roman havası oynamasıyla doruğa çıktı. Başkan Gerenli, işçilerle birlikte uzun süre Roman havası oynarken, ortaya unutulmaz görüntüler çıktı.

160 meşale yandı

Öte yandan imza töreni öncesi Başkan Gerenli, başkan yardımcıları ve sendika temsilcileriyle alana girerken işçiler aynı anda 160 meşaleyi yaktı. Meşalelerle karşılanan Gerenli duygulanırken işçiler hep bir ağızdan, “Burgaz’ın başkanı Murat Gerenli” sloganları attı.

Leyla Güncer’e gül yağmuru

Tüm bunların yanı sıra DİSK Genel İş Lüleburgaz Belediyesi İş Yeri Temsilcisi Ercan Karagöbek, Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer’e güllerle sürpriz yaptı. Karagöbek, yanında getirdiği gül yapraklarını Başkan Yardımcısı Leyla Güncer’in önüne dökerken ortaya güzel görüntüler çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.