Home Genel Prof. Dr. Taşova: “Seyircili müsabakalar tedbirlerin çöpe gitmesi anlamına gelir”

Prof. Dr. Taşova: “Seyircili müsabakalar tedbirlerin çöpe gitmesi anlamına gelir”

Prof. Dr. Taşova: “Seyircili müsabakalar tedbirlerin çöpe gitmesi anlamına gelir”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, futbol başta olmak üzere birçok müsabaka ve etkinliğin seyircili olarak gerçekleştirilmesinin daha erken olduğunu söyleyerek, “Mesafe, maske ve hijyen kurallarını sağlayamadığınız süre içerisinde insanları bir yere tıkıştırıp futbol müsabakası izlenmesi veya toplantı yapılmış olması bu pandemi ortamında alınan tüm tedbirlerin çöpe gitmesi anlamına gelir” dedi.
Başta futbol müsabakaları olmak üzere birçok organizasyon aylardır seyircisiz olarak devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından da korona virüs salgınında yaşanan artış nedeniyle dernek, sivil toplum kuruluşu ve meslek kuruluşları gibi örgütlenmelerin etkinlikleri de Şubat ayının sonuna kadar iptal edildi.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, müsabakaların bir süre daha seyircisiz oynanacağını belirterek, “Ben bu işe hep karşıyım. Çünkü insanlar iç içe. O mesafe, maske ve hijyen kurallarını sağlayamadığınız süre içerisinde insanları bir yere tıkıştırıp futbol müsabakası izlenmesi veya toplantı yapılmış olması bu pandemi ortamında alınan tüm tedbirlerin çöpe gitmesi anlamına gelir. O nedenle sadece futbol değil, birçok toplantının da bu duyarlılıkla yapılmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“Çok hızlı yayılım çok enfeksiyon demek”
Mutasyonlu korona virüsün gençler arasında daha sık bulaş gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Özellikle İngiltere’de olan mutasyon çok hızlı yayılıyor. Çok hızlı yayılım çok enfeksiyon demek. Özellikle gençler arasında yayıldığı söylendi. Çok enfeksiyon da çok hastaneye yatış demek. Bu anlamda baktığımızda maske mesafe ve hijyene uyulması, kısıtlamaların da aşamalı olarak kaldırılırken özellikle vaka sayılarının dikkate alınarak kaldırılması uygun olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir şey daha net değil”
Toplumun en az yüzde 70’inin aşılanmasıyla eskiye dönüşün olabileceğini aktaran Prof. Dr. Taşova, şöyle devam etti:
“Yüzde 70 ve daha üstünde aşı olması gerekiyor. Bu organizmaya ait antikorun insanların vücudunda olması lazım. Mesela aşı sonrasında da baktığımızda enfeksiyon söz konusu olabilir. Aşı olduktan sonra virüsü ya çok hafif yada bulgu göstermeden geçirebiliyorsunuz. Ancak bunu başkalarına yayabileceğini de düşünmek gerekiyor. O nedenle dikkat edilmeli. Şu anda hiçbir şey daha net değil.”
Üniversitelerin de açılacağının sinyalini veren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu noktada inisiyatif üniversitelerde. Biz de kendi üniversitemizde çalışmamızı yaptık. Özellikle tıp fakültesi bağlamında konuştuğumuzda veya uygulamalı eğitimle alakalı konuştuğumuzda online olmuyor. Çalışmamızı yapıyoruz. Öğrencilerin tek kişilik odalarında barınmasından uygulamaya geldikleri zaman kişisel koruyucu ekipmanların sağlanması, arzu eden tüm arkadaşlarımızın aşılanması gibi çalışmaları yapıyoruz. Onlarda da eğitim başlayacak” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.